+420 606 721 415

Péče o stromy a keře

Péče o stromy a keře představuje samostatnou kapitolu při realizaci zahrad. Vždyť příjemné prostředí v okolí každého domu tvoří rozmanitost zeleně. Samozřejmě i rozmístění stromů a keřů má také své zákonitosti. V případě, že nemáte přesnou představu a znalosti, jak uspořádat Vaši zahradu, je nejlepší obrátit se na odborníky. Jste-li z Paskova nebo např. z Frýdku-Místku, Ostravy či Havířova máte příležitost využít služeb našeho zahradního centra, kde Vám zodpovědí všechny otázky z této oblasti. Dále Vám pomůžeme při realizaci zahrady dle Vašich představ. Po konzultaci následuje předložení návrhu - ten zahrnuje dle požadavku např. i realizaci výsadby předzahrádek, celých zahrad, dvorů a přilehlých prostranství Vašeho obydlí. Realizace obvykle zahrnuje i potřebné přípravné práce před zahájením vlastní výsadby. V současnosti již nemusí majitel zahrady čekat, až jeho stromy „ vyrostou ze semínka“, ale má jedinečnou příležitost využít í již vzrostlé stromy a to jehličnaté i listnaté.

Řez a tvarování stromů

Péče o stromy je potřebná a velmi důležitá během celého období růstu. Aby stromy a keře působily ve Vaší zahradě okrasně, vyžadují si nutně i náležitou péči. Mezi nejčastěji používané pěstitelské práce patří především udržování požadovaného tvaru stromu a jeho upravování pomocí řezu. Je všeobecně známo, že správně zvolený a provedený řez vede k posílení zdravého růstu veškerých dřevin. Řezem je regulován nejen tvar, ale i velikost stromu či keře. I tato činnost si vyžaduje potřebné znalosti, jak daný řez provést. Například u mladých dřevin je třeba řez uskutečnit, tak, aby se vyvinula silná a stabilní kostra s rovnoměrně prostorově rozloženými větvemi. U starších stromů se doporučuje dostatečné prořezávání. Mezi další specializovanou péči o stromy patří např.:

  • vyvětvení
  • prosvětlovací řezy
  • odstranění nemocných, suchých a polámaných větví
  • odstranění škůdců

Řez a tvarování keřů

Péče o keře záleží na typu dřevin. Při péči o keře se používají kromě řezu z důvodu tvarování dřeviny také zmlazovací řezy a důkladné průklesty. Velmi důležité je u keřů i provádění nezbytných pravidelných udržovacích a zdravotních řezů, redukce starých a neperspektivních výhonků. Jinou péči zase vyžaduje udržování a tvarování plotů. Rychle rostoucí keře potřebují i občasné celoroční zastřihávání. Nesmí se ani opomenout odstranění druhotných přírůstků po prvním stříhání…